Obecné zásady:
- dostatečný přísun neslazených tekutin (min. 1,5 l denně)
ANO: všechny druhy čajů s výjimkou ovocných, káva a její náhražky (špaldové kafe, melta, atp.) - možno přidat trochu nízkotučného mléka, ale pouze „k zabarvení“, neslazené minerální vody (neperlivé nebo jemně perlivé), coca-cola light
NE: ovocné džusy, včetně těch z čerstvého ovoce, alkoholické nápoje všeho druhu (včetně piva)
V případě nutnosti je ke slazení možno použít náhradních sladidel pro diabetiky
- sladkosti, pečivo, přílohy, mléčné výrobky NE
- ovoce NE
- zelenina ANO, ale pouze ze seznamu povolené druhy zeleniny
- tuky NE, pouze 1x denně maso ze seznamu povolené druhy živočišných a rostlinných bílkovin připravené bez přidání tuku – podušené na vodě, uvařené v páře, atp)
- minerály ANO: hodně solit (nebojte se, v průběhu 1. etapy ztrácí organismus ve zvýšené míře nerostné látky a stopové prvky) + pravidelně užívat vhodné doplňky stravy bohaté na minerály (hořčík 1 kapsle denně, draslík 1 kapsle denně)
- koření ANO: dochucovat lze dle libosti běžnými druhy koření (ne hořčicí, cibule a česnek velmi omezeně)
- polynenasycené mastné kyseliny (tzv. omega kyseliny) ANO, cestou vhodného potravního doplňku
- vitamíny ANO, cestou vhodného potravního doplňku
- u pacientů, kteří mají vysoké procento tukové tkáně v organismu je třeba podpořit její mobilizaci a odbourávání současným nasazením přípravku s funkcí „spalovače tuků“, který podáváme po celou dobu redukčního programu, jehož efekt lze vhodně podpořit ještě přípravkem s funkcí „vychytávače“ tuků a cukrů
- u pacientů, kteří mají sklon zadržovat vodu, je třeba podpořit její mobilizaci nasazením přípravku s funkcí „odvodňovače“, který rovněž můžeme podávat po celou dobu redukčního programu
- Kdy užívat během 1. etapy 3 a kdy 4 proteinová jídla? 3 proteiny obvykle postačí u jedinců, jejichž výchozí hmotnost nepřesahuje 80 kg. Od 85 kg výše je prakticky vždy nutné užívat 4 proteinová jídla denně. I u prvně jmenovaných (tedy s výchozí hmotností pod 80 kg) však můžeme použít (a to i nepravidelně) čtvrté proteinové jídlo, zejména tehdy, pokud přetrvává pocit hladu po kombinaci 3 + 1. Důležité upozornění: 3-4 proteinové přípravky za den je třeba zkonzumovat, i když nemáte hlad! Bílkovinná dieta „funguje“ tehdy, pokud organismus dostane cca 90 g čistých bílkovin za den. Pokud omezíte přísun bílkovin, „degradujete“ bílkovinou dietu na dietu „nízkoenergetickou“, což poznáte podle toho, že začnete ubývat na úkor svalové a nikoliv tukové tkáně, stejně jako podle toho, že se velmi brzy objeví pocit hladu!
- Tělesná aktivita: klienti mohou v průběhu 1. etapy redukce pokračovat v té tělesné aktivitě, na kterou jsou zvyklí. Naproti tomu nedoporučujeme v průběhu 1. etapy s ní začínat „od nuly“
Typový jídelníček pro 1. etapu:
- Snídaně: 1 sladký přípravek
- Dopolední svačina: 1 pitný protein (ready-to-drink)
- Oběd: Pravé jídlo – kvalitní bílkovina ze seznamu s minimálním množstvím tuku nebo hotové jídlo (ready-to-eat) + zeleninový salát
- Odpolední svačina: 1 tyčinka
- Večeře: 1 slaný přípravek + zeleninový salát
Pokud hmotnostně spadáte do kategorie, u které v 1. etapě stačí jen 3 proteinové přípravky (3 + 1), pak vynecháte buď dopolední nebo odpolední svačinu.
Seznam povolených a nepovolených surovin v 1. etapě si také můžete stáhnout a vytiskout zde (pdf, 117 kB)
Povolené druhy zeleniny v rámci programu bílkovinné diety, aneb přehled druhů zeleniny, které lze v průběhu diety bez obav konzumovat v neomezeném množství (není-li v závorce uvedeno jinak):
- Artyčok
- Baklažán (lilek)
- Brokolice
- Celer řapíkatý či jiný
- Cuketa
- Čekanka
- Fazolky zelené
- Fenykl
- Houby - žampióny, šiitake, hlíva ústřičná a ostatní druhy jedlých hub
- Chřest
- Květák
- Kapusta (i růžičková)
- Lilek (baklažán)
- Okurka
- Polníček
- Pórek
- Rajčata (max. 1 ks denně)
- Rukola
- Ředkev bílá
- Ředkvička klasická
- Řeřicha
- Salát hlávkový, řapíkatý a všechny další druhy zelených salátů
- Sójové a další výhonky (obilné klíčky, naklíčené mango, čočka, vojtěška - „trikolóra“,atp)
- Špenát
- Tykev
- Zelí hlávkové i čínské (kysané jen pokud není doslazované)
Zeleninu jíme buď syrovou, ve formě salátu, dochucenou 1 lžící panenského olivového oleje (olej jen 1 x denně), nebo vařenou v páře či podušenou na vodě. V rámci bílkovinné diety solíme dle libosti* (spíše více než méně).
K dochucení lze používat de facto všechny druhy sušeného koření, citrónovou šťávu, sušenou cibuli a česnek. Nevhodné jsou však nejrůznější hotové zálivky (jogurtová, bylinková, barbecue, apod), stejně jako hořčice.
NÁŠ TIP: Obohaťte si salát dvěma vejci uvařenými na tvrdo, ze kterých však můžete použít pouze bílky! Mají zasycující efekt, takže ani po salátu nebudete mít hlad!
* po skončení diety se vracíme zpět do původního režimu, kdy solíme spíše méně než více
Často kladené dotazy:
- NE mrkev, kukuřice, kedlubny, papriky, červená řepa!
- NE nakládané houby či konzervovanou zeleninu (nálevy bývají doslazovány)!
- NE ořechy!
Povolené druhy živočišných a rostlinných bílkovin pro 1. etapu v rámci programu bílkovinné diety, aneb přehled druhů „pravých“ jídel, která lze bez obav konzumovat v množství (počtu porcí za den) omezeném probíhající etapou (porce o hmotnosti 150 g, není-li v závorce uvedeno jinak):
- 1 ks BIO vejce (natvrdo nebo na hniličku)
- Amur (100 g)
- Candát
- Candát (100 g)
- Cejn (100 g)
- Halibut
- Jehněčí či skopová kýta (100 g)
- Kuřecí či kachní játra (100 g)
- Kuřecí, krůtí nebo králičí maso bez kůže
- Libová či dietní („low fat“) šunka (100 g)
- Lín (100 g)
- Mořský ďas
- Mořský vlk
- Okoun (100 g)
- Olomoucké tvarůžky neboli tvargle
- Pangas
- Platýs
- Pražma
- Přírodní telecí řízek (dobře propečený) - 100 g
- Pstruh
- Sushi (100 g)
- Tofu (přírodní, s řasou, uzené,…)
- Tolstolobik (100 g)
- Treska (100 g)
- Úhoř (100 g)
- Žralok
Nejlepší formou úpravy masa je marinování. Lze též osmahnout na pánvi na několika kapkách kvalitního oleje.
Z diety jsou v 1. etapě vyloučeny všechny druhy příliš tučných (či příliš kalorických) druhů masa (losos, tuňák, makrela, štika, kapr, mořské plody, vepřové, hovězí, kachna, atd).
K dochucení lze používat de facto všechny druhy sušeného koření, citrónovou šťávu, sušenou cibuli a česnek. Nezapomeňte hodně solit.
NÁŠ TIP: Využijte období diety a naučte se pravidelně konzumovat rybí maso. Držte se pravidla, že čím je maso v syrovém stavu světlejší, tím je pro organismus přínosnější a také stravitelnější. Objevte svět tofu, navštivte vegetariánskou restauraci! Možná zjistíte, že krvavá masa ani uzeniny už nebudete nikdy k ničemu potřebovat!
Často kladené dotazy:
- Kolik toho můžu sníst?
Platí zde zásada: „Čím je maso v syrovém stavu červenější, tím menší musí být porce“.
Prakticky:
Netučná („bílá“) ryba: obvyklá dospělá porce
Drůbeží steak: menší dospělá porce
Klasický steak: dětská („poloviční“) porce.
U ostatních typů živočišných jídel platí: 1 ks vejce, 2 plátky libové šunky, dětská porce tofu, dětská porce vnitřností (játra)
- NE vepřové (vyřazujeme z jídelníčku natrvalo)
- Ryby máme na mysli zásadně v čerstvém stavu, tedy ne uzené plátky lososa nebo uzenou makrelu, natož pak ryby v konzervách!
- Co mám dělat, když mám mezi jídly hlad?
Zařaďte jedno proteinové jídlo navíc (ne tyčinku, špagety či parmentier!). Jinou možností je uvařit si 1-2 vejce na tvrdo, posolit a sníst bílky (žloudky nikoliv!). Všechny uvedené postupy lze vzájemně kombinovat nebo mezi sebou střídat.
Doba trvání 1. etapy (aktivní fáze): 2 týdny, tedy 14 dnů
Obecné zásady:
(uvádíme pouze změny oproti první etapě)
- alkoholické nápoje velmi omezeně: 2 dcl kvalitního bílého či červeného vína 1x týdně (NE pivo, NE destiláty, NEaperitivy)
- ovoce velmi omezeně: 1 ks ovoce za den k dopolední svačině (čím méně sladké, tím lépe, např. 1 menší jablko, ½ grapefruitu, malý banán, ½ pomeranče, 1 mandarinka, atd). K dopolední svačině lze místo ovoce konzumovat 1 nízkotučný jogurt (viz dále)
- zelenina ze seznamu se rozšiřuje (viz dále)
- tuky velmi omezeně: k zálivce salátů používáme 1x denně 1 polévkovou lžíci panenského olivového oleje, nadále platí zákaz sýrů, másla, rostlinných tuků, atd
- mléčné výrobky velmi omezeně: 1 nízkotučný jogurt ke svačině, pokud není zvoleno ovoce
- potravní doplňky (minerály, vitamíny, omega kyseliny) užíváme stejně jako v 1. etapě.
- tělesná aktivita: klienti by měli v průběhu 2. etapy zařadit do svého kalendáře pravidelnou, nejlépe aerobní formu tělesné aktivity alespoň 2 x týdně.
Vhodné jsou například: plavání, jízda na kole, běh, pilates, spinning, aerobic, atd. Nevhodná je jóga a podobné „pasivní“ formy tělesného cvičení. Aerobní = musíme se u toho zapotit a zadýchat!
Typový jídelníček pro 2. etapu:
- Snídaně: 1 sladký přípravek
- Dopolední svačina: 1 ks ovoce nebo 1 nízkotučný jogurt
- Oběd: Pravé jídlo – kvalitní bílkovina ze seznamu s minimálním množstvím tuku + zeleninový salát
- Odpolední svačina: 1 tyčinka nebo 1 pitný protein (ready-to-drink)
- Večeře: 1 slaný přípravek + zeleninový salát se zálivkou (olivový olej)
Pokud hmotnostně spadáte do kategorie, u které v 1. etapě stačí jen 3 proteinové přípravky (3 + 1), pak vynecháte odpolední svačinu.
Seznam povolených a nepovolených surovin v 2. etapě si také můžete stáhnout a vytiskout zde (pdf, 137 kB)
Povolené druhy zeleniny obohacující 2. etapu (2+2) v rámci programu bílkovinné diety, aneb přehled druhů zeleniny a semínek, které lze začít konzumovat ve druhé etapě v neomezeném množství (není-li v závorce uvedeno jinak), navíc k zelenině uvedené v 1. etapě:
- Rajčata
- Cibule, česnek
- Paprika (max 1 ks denně)
- Kedlubna (max 1 ks denně)
- Olivy (max 5 ks za den do salátu)
- Semínka (dýňová, slunečnicová, atd), max 1 kávovou lžičku denně k dochucení salátu
Často kladené dotazy:
- nadále NE mrkev, kukuřice a červená řepa!
- nadále NE ořechy!
Povolené druhy živočišných a rostlinných bílkovin pro jedno pravé jídlo denně obohacující 2. etapu (2+2) v rámci programu bílkovinné diety, aneb přehled druhů „pravých“ jídel, která lze začít konzumovat počínaje 2. etapou (porce o hmotnosti 150 g, není-li v závorce uvedeno jinak), navíc k pravým jídlům, uvedeným v 1. etapě:
- 2 ks BIO vejce (natvrdo nebo na hniličku)
- Steak z lososa (100 g)
- Steak z tuňáka (100 g)
- Štika
- Kapr
- Mořské plody
Často kladené dotazy :
- Už toho mohu sníst víc? NE, porce zůstávají stejné jako v 1. etapě
- NE vepřové (vyřazujeme z jídelníčku natrvalo)
- ryby máme na mysli zásadně v čerstvém stavu, tedy ne uzené plátky lososa nebo uzenou makrelu, natož pak ryby v konzervách!
Doba trvání 2. etapy (stabilizační fáze): 3 týdny, tedy 21 dnů
Obecné zásady:
(s uvedením změn oproti etapě 2)
- tekutiny: nabídka se rozšiřuje o ovocné čaje a 1 sklenici „pravého“ ovoceného džusu za den (nedoslazovaného a ne z koncentrátu, nejlépe z čerstvého ovoce) nebo 1 sklenici obdobného nedoslazovaného, ale přirozeně sladkého nápoje (z kombuchy, z aloe, atp). Z alkoholických nápojů lze tolerovat 2 dcl kvalitního vína (červeného nebo bílého), maximálně 2 x týdně
- přílohy omezeně: k polednímu „pravému“ jídlu přidáváme přílohu (2 ks vařených brambor nebo kopeček rýže či luštěnin nebo 2 krajíčky tmavého chleba)
- potravní doplňky (minerály, vitamíny, omega kyseliny) bereme tak, jak bylo popsáno v 1. etapě.
Seznam povolených a nepovolených surovin v 3. etapě si také můžete stáhnout a vytisknout zde (pdf, 144kB)
Typový jídelníček pro 3. etapu:
- Snídaně: 1 sladký přípravek
- Dopolední svačina: 1 ks ovoce nebo 1 sklenici „fresh“ ovocného džusu nebo 1 nízkotučný jogurt
- Oběd: Pravé jídlo – kvalitní bílkovina s minimálním množstvím tuku + povolená příloha (NE knedlíky či těstoviny)
- Odpolední svačina: 1 tyčinka nebo 1 pitný protein(ready-to-drink)
- Večeře: Pravé jídlo – kvalitní bílkovina s minimálním množstvím tuku + zeleninový salát se zálivkou (olivový olej)
Pokud hmotnostně spadáte do kategorie, u které v 1. etapě stačí jen 3 proteinové přípravky (3 + 1), pak vynecháte odpolední svačinu.
Doba trvání 3. etapy (fixační fáze): 4 týdnů, tedy 28 dnů